Fundacja Addenda
minus melius
mniej to lepiej
less is more

Aktualności

czerwiec 2023

Konferencja Seniorzy XXI wieku - Komunikacja włączająca

Przedstawicielka naszej organizacji została zaproszona, w charakterze prelegentki, na konferencję "Seniorzy XXI wieku - Komunikacja włączająca", zorganizowaną 16 czerwca 2023 w Białymstoku, przez Stowarzyszenie Szukamy Polski. Konferencja była elementem projektu międzynarodowego Erasmus+, a temat prelekcji brzmiał: Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje - o mądrości, twórczym myśleniu i rozwoju w starszym wieku.



maj 2023

Kick-off meeting projektu L&L w Rzymie


Pierwsze spotkanie międzynarodowego zespołu projektowego projektu L&L już za nami. Koordynatorzy i nauczyciele zaangażowani w projekt, z organizacji partnerskich, spotkali się w Rzymie, w dniach11-14 maja 2023, aby wspólnie przedyskutować i ustalić kwestie organizacyjne i merytoryczne projektu. To było niezwykle ciekawe i owocne spotkanie!


Dodatkowo członkowie polskiej grupy mieli okazję wziąć udział, wspólnie włoskimi uczestnikami, w niezwykłych zajęciach o nazwie "Bones for life" (kości na całe życie), rewitalizujących układ motoryczny.



kwiecień 2023

Rozpoczynamy projekt L&L: Learning in Life, Life in Learning (Uczenie się w życiu, życie w uczeniu się)

1 kwietnia rozpoczęliśmy realizacje projektu partnerskiego, dofinansowanego z programu Erasmus+, Edukacja Dorosłych, o nazwie Learning in Life, Life in Learning (Uczenie się w życiu, życie w uczeniu się). Naszym partnerem jest Libera Accademia di Roma - www.accademialar.it - (Rzymska Wolna Akademia) oferująca szerokie spektrum zajęc edukacyjnych dla dorosłych.

Przez 20 miesięcy trwania projektu będziemy wspólnie analizować, teoretycznie i w praktyce, wzajemne relacje pomiędzy codziennym życiem i uczeniem się - nieformalnym i pozaformalnym. Będziemy zajmować się również problematyką wysiłku, fizycznego i umysłowego, i jego wpływem na jakość życia, oraz tym co zyskujemy poprzez kontakty z ludźmi pochodzącymi z innych krajów i innych kultur.

W ramach projektu przewidziano wizyty słuchaczy w kraju partnera, spotkania on-line oraz bogaty program edukacyjny prowadzany równolegle w obu organizacjach partnerskich.



Zapraszamy też do przeczytania naszego artykułu "Zapomniane związki. O uczeniu się w życiu i życiu w uczeniu się" , który ukazał się na platformie EPALE.

marzec 2023

Zakończenie projektu BaMhil


Nasz projekt " Harmonia ciała i umysłu w uczeniu się przez całe życie" (Body and mind harmony in long-life learning) dobiegł końca.
Dostarczył nam niezapomnianych wrażeń, dużo nowych doświadczeń i wiedzy, którą już wykorzystujemy w kolejnych działaniach. Nawiązane kontakty zaowocowały kolejnym projektem, który rozpoczynamy w kwietniu.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą projektową - można ją pobrać tutaj!



luty 2023


W lutym ruszyły dwa nowe cykle spotkań edukacyjnych

Zainspirowani doświadczeniami z naszych międzynarodowych projektów uruchamiamy dwa cykle spotkań:

1) "Ćwiczenia duchowe" jako przykład antropotechniki - historia i praktyka - o tym jak przez wieki ludzie próbowali i nadal próbują zmieniać swoje życie poprzez różne ćwiczenia.
Cykl będzie obejmował 15 spotkań, gdzie na podstawie źródeł filozoficznych (w tym kociej i psiej filozofii), religioznawczych, ale też rozmaitych współczesnych szkół ćwiczeń duchowych i fizycznych, będzie poznawać to najbardziej ludzkie pragnienie doskonalenia się.

2) "Sztuka Dobrego Życia" - to cykl zajęć adresowany do członków klubów seniora spoza Krakowa, którego celem jest testowanie i wspólne tworzenie nowych działań, o bardzo zróżnicowanych formach, na rzecz poprawy jakości życia i rozwoju osobistego ludzi w średnim i starszym wieku.



styczeń 2023

BamHiL - spotkanie partnerskie w Bańskiej Szczawnicy

Trzecie i niestety już ostatnie międzynarodowe spotkanie partnerskie projektu BamHil odbyło się w przepięknym słowackim miasteczku - Bańskiej Szczawnicy -w dniach 19-22 stycznia. Jego program był niezwykle bogaty. Prócz podsumowania działań projektu i omówienia jego fazy końcowej, zorganizowane były bardzo ciekawe zajęcia prowadzone przez słowackich i włoskich trenerów: joga na co dzień, praca z głosem i oddechem - i najciekawsze - prezentacja ćwiczeń, rewitalizujących układ motoryczny, zwanych "Bones for life" ("Kości na całe życie"). Mieliśmy wycieczki do ciekawych miejsc, nie tylko o wartości historycznej (jak np. zamek Św. Antola) ale też przyrodniczej (jezioro Vodarenska) i kulturalnej - niezwykłe lokalne centrum kultury Hajovna. A na deser dwa koncerty w wykonaniu słowackich artystek i hiszpańskiego muzyka.

Relację jednej z uczestniczek spotkania przeczytacie na EPALE: kliknij tutaj!



grudzień 2022

Grantowa niespodzianka w świąteczny czas


W świąteczny czas otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość, nasz nowy projekt "Learning in Life, Life in Learning" otrzymał dofinansowanie w ramach AKCJI 2 Partnerstwa na rzecz współpracy, sektor Edukacja Dorosłych, w programie Erasmus+ (KA210-ADU). Prezent tym bardziej miły, iż nasz projekt został wysoko oceniony i znalazł się na drugiej pozycji na liście rankingowej! W nowym roku rozpoczynamy więc nowe działania na rzecz rozwoju edukacji osób dorosłych.



listopad 2022

Ostatnie spotkanie projektowe...


Nasz projekt Harmonia ciała i umysłu w edukacji dorosłych dobiega końca. Jego ostatnim akcentem było spotkanie, na którym uczestniczka job-shadowingu w Rzymie dzieliła się z nami swoimi doświadczeniami i wiedzą, zwłaszcza tą praktyczną. Na pewno wiele z tego czego się nauczyła zostanie wprowadzone do naszych zajęć i kolejnych projektów.



październik 2022


Nowy projekt złożony

Niemałym wysiłkiem udało nam się przygotować i złożyć na czas, wniosek na nowy projekt partnerski programu Erasmus plus. Tytuł projektu to "Learning in Life, Life in Learning" (Uczenie się w życiu, życie w uczeniu się), a naszym partnerem będzie włoska organizacja Libera Accademia di Roma (Rzymska Wolna Akademia). W projekcie będzie mnóstwo niezwykle ciekawych zajęć lokalnych i wyjazdowych - trzymajmy więc kciuki aby przeszedł, konkurencja bowiem jest ogromna.


Kongres Edukacji

Przedstawicielka naszej organizacji została zaproszona do udziału w V Kongresie Edukacji, który odbył się 27 października na Uniwersytecie Warszawskim i był poświęcony 35 urodzinom programu Erasmus. W ramach kongresu odbyła się sesja poświęcona edukacji dorosłych pod hasłem ADUstorytelling o włączeniu, cyfryzacji, ekologii i partycypacji, na której nasza przedstawicielka wystąpiła w podwójnej roli prelegentki i ekspertki od storytellingu.

Ciekawy artykuł i link do reportażu z Kongresu można znaleźć tu: kliknij tutaj!




Druga tura zajęć lokalnych projektu BamHil zakończona

W październiku zrealizowaliśmy drugą turę zajęć lokalnych projektu BamHil. Tym razem, wraz z naszą stałą grupą "Pomagam innym - dbam o siebie", testowaliśmy techniki pracy i współpracy z ciałem, oddechem i głosem, których nauczyliśmy od naszych partnerów.




wrzesień 2022



BamHiL - spotkanie partnerskie w Rzymie

Drugie partnerskie spotkanie międzynarodowe projektu BamHil odbyło się w Rzymie w dniach 22-24 września. Jak zwykle omawialiśmy postępy projektu, planowaliśmy koleje działania, braliśmy udział we wspólnych zajęciach, ale przede wszystkim chłonęliśmy to co pokazywali nam gospodarze.

O szczegółach przeczytacie na EPALE: kliknij tutaj!







Job shadowing w Rzymie


Przez dwa ostatnie tygodnie września przedstawicielka naszej organizacji przebywała na job-shadowingu w ramach projektu "Harmonia ciała i umysłu w edukacji dorosłych" we włoskiej organizacji Universita Popolare Dello Sport (Otwarty Uniwersytet Sportowy) z którą już współpracujemy w naszym projekcie BamHil. Dobra współpraca z tą organizacja pozwoliła na zorganizowanie wartościowej wizyty. Nasza edukatorska zdobyła cenna wiedzę, a także praktyczne umiejętności (na zorganizowanych dla niej sesjach treningowych) w zakresie balansowania ciała i umysłu a także - szczególnie dla niej interesujących - technik oddechowych, które można zastosować w różnych zajęciach tak fizycznych jak i umysłowych. Szczególnie cenna było możliwości obserwacji działań organizacji goszczącej w przestrzeni miejskiej, w szczególności udziału w zajęciach i w organizowanym w jednym z rzymskich parków, festiwalu kultury i sportu. Bardzo ważna była możliwości poznania naszego nowego partnera - Rzymskiej Wolnej Akademii (Libera Accademia di Roma), z którą planujemy wspólny projekt partnerski.



Wizyta eksperta

W dniach 5-11 września gościliśmy u nas Pana Paolo Narciso oraz jego asystentkę Panią Flawię Tricoli, przedstawicieli Otwartego Uniwersytetu Sportowego (Universita Popolare Dello Sport) i Rzymskiej Wolnej Akademii (Libera Accademia di Roma) z Rzymu.

Wizyta ekspercka została zorganizowana w ramach projektu Harmonia ciała i umysłu w edukacji dorosłych dofinansowanego a programu Erasmus+ - akcja K1 - Mobilność edukacyjna.

Jej celem było skorzystanie z wiedzy i doświadczenia naszych gości w zakresie wykorzystania różnych technik (np. uważności) i tradycji (np. sztuki Aikido) do zwiększania balansu ciała i umysłu.





O szczegółach wizyty można przeczytać tutaj: Japońska gimnastyka prowadzona przez włoskiego instruktora w urzędzie gminy

lipiec 2022



Nawiązanie współpracy z Radą Seniorów z Wielkiej Wsi

Nawiązaliśmy bardzo obiecującą współpracę z nowopowstałą Radą Seniorów z gminy Wielka Wieś. Na dwóch spotkaniach z przewodniczącą rady, Panią Stanisławą Szumiec ustaliliśmy wstępne warunki współpracy i konkretne działania pilotażowe. Na początek grupa seniorów z gminy Wielka Wieś zostanie włączona do lokalnych działań testowych projektu BamHil: już wkrótce zorganizujemy dla nich 3 sesje zajęć pod hasłem "Przywróćmy ruch do życia".

W połowie sierpnia przedstawicielka naszej organizacji weźmie udział w zabraniu Rady Seniorów i przeprowadzi szkolenie na temat możliwości korzystania przez organizacje seniorskie z Programu ERAZMUS +, a początkiem września zorganizujemy wspólnie spotkanie z przyjeżdżającymi do nas ekspertem Panem Paolo Narciso i jego asystentką Panią Flavią Tricoli, na temat działalności ich macierzystej organizacji oraz podstaw sztuki uważności.

Letnie spotkanie Fundacyjne: plany, projekty i pedagogika ekspresji

To było fantastyczne spotkanie! W plenerze przy wspólnie przygotowanych pysznych przekąskach rozmawialiśmy o realizacji kolejnych etapów projektu Bamhil, w szczególności o czekającej nas we wrześniu wizycie w Rzymie, przetestowaliśmy kilka propozycji ćwiczeń plenerowych na lato, a uczestnik job shadowingu we Włoszech opowiedział nam (i pokazał bardzo ciekawe filmy) o pedagogice ekspresji.


Więcej możecie przeczytać na EPALE: Pedagogika ekspresji


czerwiec 2022

BamHil - spotkanie partnerskie w Krakowie
Pierwsze partnerskie spotkanie międzynarodowe projektu BamHil już za nami. W dniach 30 maja - 1 czerwca gościliśmy w Krakowie przedstawicieli organizacji partnerskich z Włoch i Słowacji. W trakcie 3-dniowego spotkania mówiliśmy o postępach projektu, jego sukcesach i problemach oraz dyskutowaliśmy i planowaliśmy kolejne zadania. Partnerzy przedstawili też, w formie warsztatów dla wszystkich uczestników, swoje pomysły dotyczące harmonizowania ciała i umysłu. Były też warsztaty teoretyczne, wspólne eksplorowanie miasta a trzeciego dnia niezwykła wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego.


Więcej możecie przeczytać na EPALE: Ludzie - pomysły - inspiracje

Galeria zdjęć ze spotkania jest dostępna tutaj: Galeria zdjęć


Spotkanie dla działaczy i słuchaczy

W połowie czerwca zorganizowaliśmy spotkanie dla aktualnych i potencjalnych działaczy i słuchaczy naszej organizacji, połączone z krótkim sprawozdaniem z pobytu na job-shadowingu w Włoszech. Mówiliśmy o możliwych przyszłych działaniach i warunkach jakie należy spełnić aby mogły one zaistnieć. Powstały wstępne plany, ale co najważniejsze do zespołu dołączył nowy, cenny członek, który podjął się kierowania współpracą międzynarodową, w szczególności z Włochami. Dzięki temu już teraz spróbujemy opracować nowy projekt międzynarodowy, aby złożyć wniosek o jego dofinansowanie do programu Erasmus+ jesienią.

maj 2022

Harmonia ciała i umysłu- job-shadowing we Włoszch

Przez dwa pierwsze tygodnie maja przedstawiciel naszej organizacji przebywał na job-shadowingu we włoskiej organizacji L'Associazione Centro di Pedagogia dell'Espressione L'Arca nel Bosco (Stowarzyszenie Centrum Pedagogiki Ekspresji). Wizyta została zorganizowana w ramach projektu Harmonia ciała i umysłu w edukacji dorosłych dofinasowanego a programu Erasmus+ - akcja K1 - Mobilność edukacyjna. Głównym tematem wizyty było zapoznanie się z nieznaną szerzej dziedziną tzw. "Pedagogiką ekspresji" zarówno w jej praktycznym jak i teoretycznym aspekcie. Co z tego wynikło napiszemy w kolejnych wpisach.



BamHil - ruch w domu

testujemy nasze pomysły na przywracanie ruchu do codziennego życia.
A jak nam to idzie możecie przeczytać na EPALE: Przywróćmy ruch do codziennego życia


kwiecień 2022

BamHiL - pracujemy nad pomysłami harmonizującymi ciało i umysł

Mamy już wstępne pomysły na zajęcia i ich elementy łączące i harmonizujące ciało i umysł. W kolejnych dekadach kwietnia każdy z partnerów, z Polski, z Włoch i ze Słowacji, przygotowuje i prowadzi spotkanie on-line na którym prezentuje swoje pomysły. Partnerzy przygotowują też pisemne opracowania rozsyłane wcześniej. Na spotkaniach pokazywane są krótkie filmiki a nawet prowadzone przykładowe wspólne ćwiczenia.





marzec 2022

BamHiL - zdania specjalne
Dopracowujemy ostatnie zadania pozamerytoryczne: ewaluację projektu za którą odpowiada partner ze Słowacji i upowszechnianie osiąganych rezultatów, które pozostaje w gestii partnera włoskiego Aby ułatwić pracę partnerom polski koordynator przygotowuje szczegółowe wskazówki jak realizować te zadania i organizuje dwa dwustronne spotkania on-line, na których przedyskutowujemy wszystkie szczegóły.





luty 2022

BamHiL - pierwsze zadanie partnerskie

Zaczynamy realizacje naszego pierwszego zadania. Każdy z partnerów ma opracować kilka konkretnych pomysłów w jaki sposób łączyć zajęcia angażujące ciało i umysł i zwiększyć balans pomiędzy nimi.





styczeń 2022

Spotkanie z Panią prezes UTW w Łazach

Przedstawicielka naszej organizacji spotkała się z Panią Krystyną Męcik przewodniczącą Powiatowej Rady Seniorów i prezesem UTW w Łazach. Celem spotkania było podzielenie się doświadczeniami - z naszej strony na temat przygotowania i realizacji projektów partnerskich w programie Erasmus+, ze strony naszego gościa - na temat organizowania imprez sportowych dla seniorów, a w szczególności Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych.


BamHil - start!

Rozpoczynamy realizację projektu partnerskiego, w ramach programu Erasmus+ - Edukacja Dorosłych, o nazwie „ Harmonia ciała i umysłu w uczeniu się przez całe życie" (Body and mind harmony in long-life learning).

Głównym celem projektu jest zbadanie jak zwiększyć balans pomiędzy ciałem i umysłem w edukacji dorosłych, jak harmonijnie łączyć aktywność ruchową i intelektualną w zajęciach adresowanych do osób w średnim i starszym wieku.

Nasi partnerzy to Otwarty Uniwersytet Sportowy (ASD - Universita Popolare Dello Sport) z Rzymu, Włochy i Stowarzyszenie Spectaculum (Obcianske zdruzenie Spectaculum) z Bańskiej Szczawnicy, Słowacja.

W projekcie planowane są 3 spotkania międzynarodowe w każdym z krajów partnerskich, wspólne tworzenie bazy pomysłów (wraz z materiałami informacyjnymi) na zajęcia łączące ciało i umysł, oraz zajęcia lokalne na których przetestujemy opracowane rozwiązania.

Postępy projektu będziemy przedstawiać na naszej stronie i na elektronicznej platformie na rzecz uczenia się dorosłych EPALE.



listopad 2021

W dniach 15-19 listopada 2021 r. gościliśmy w Fundacji wolontariuszy i edukatorów osób dorosłych ze szkoły ludowej Volkshoschule Krempe e.V. Zorganizowaliśmy dla nich szkolenie pod hasłem "Being a volunteer in educational work. How to be effective and take care of yourself and others".



W jego ramach grupa z Niemiec rozwijała swoje umiejętności pracy z grupą, kompetencje komunikacyjne, uczyła się jak dbać o równowagę w życiu psychicznym i fizycznym. W ramach warsztatów nie zabrakło zajęć terenowych z wykorzystaniem zasobów historycznych i kulturowych Krakowa. Integralną częścią kursu były ćwiczenia relaksacyjne i wspomagające równowagę umysł-ciało, prowadzone przez doświadczonego fizjoterapeutę.



październik 2021

Z radością informujemy że nasz projekt partnerski "Body and mind harmony in long-life learning" (Harmonia ciała i umysłu w uczeniu się przez całe życie), skierowany do programu Erasmus+,został zaakceptowany!

Już w grudniu rozpoczniemy współpracę z naszymi partnerami z Włoch (People’s University of Sport) i Słowacji (Civic Association Spectaculum), w ramach której zorganizowane zostaną spotkania partnerskie w każdym z krajów oraz ciekawe zajęcia lokalne.

W projekcie będziemy wspólnie projektować i testować zajęcia (adresowane do osób w średnim i starszym wieku) harmonijnie angażujące zarówno umysł jak i ciało. Będziemy działać w obszarach aktywności ruchowej, sportu, tańca i muzyki.

wrzesień 2021


Pod koniec września odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszą edycję zajęć "Jestem ciałem". W plenerze, przy pięknej pogodzie i suto zastawionym stole uczestniczki dyskutowały o tym, czym jest dla nich sprawność fizyczna, jak odbierają różne formy aktywności ruchowej i jaką rolę pełni ona w osiąganiu dobrostanu na różnych płaszczyznach - nie tylko fizycznej, ale też intelektualnej, emocjonalnej i społecznej.

Zaplanowano wspólnie kolejną 3-miesięczną edycję zajęć, która rozpocznie się już 2 października. Tym razem będzie ona łączyć 3 formy zajęć: bezpośrednie spotkania, zajęcia on-line i korzystanie z filmików instruktażowych.


wrzesień 2021


Z radością informujemy że nasz projekt "Harmonia ciała i umysłu w edukacji dorosłych", skierowany do programu Erasmus+, został zaakceptowany i uzyskał 4 miejsce na liście rankingowej. Jest to najwyższa pozycja jaką dotąd zdobyliśmy w programie Erasmus+ (poprzednie to 7-ma i 10-ta).

W ramach projektu przyjedzie do nas z tygodniową wizytą ekspercką włoska choreograf i coach sztuki tańca Pani Anna Redi, a nasi edukatorzy wyjadą na job-shadowing i szkolenia do Włoch. Realizacja wizyty i wyjazdów przewidziana jest na wiosnę przyszłego roku.


lipiec 2021


Niemiecka szkoła ludowa Volkshoschule Krempe e.V. po raz kolejny zwróciła się do nas z prośbą o zorganizowanie warsztatów dla grupy wolontariuszy - edukatorów dorosłych. Tygodniowy kurs pod hasłem "Being a volunteer in educational work. How to be effective and take care of yourself and others" odbędzie się w listopadzie w Krakowie.

czerwiec 2021

W ramach programu "Ciało - Umysł" uruchamiamy kolejne zajęcia. Półroczny podprogram: " Pomagam innym - dbam o siebie" jest adresowany do tych którzy zajmują się osobami zależnymi; niepełnosprawnymi, chorymi, starszymi. Jego celem jest zachęcenie uczestników do zatroszczenia się w o własne zdrowie i dobrostan, tak aby skutecznie mogli pomagać innym. Uczestniczkami tej edycji są kobiety 50+ zajmujące się niepełnosprawnymi dziećmi.



czerwiec 2021

"Jestem ciałem" - start!


Jestem ciałem, oddycham, nie boję się ruchu, czuję ruch, akceptuję wysiłek, potrafię się zrelaksować, jestem odpowiedzialna/y za siebie….

Rozpoczynamy pilotażowe zajęcia, których celem jest pokazanie dlaczego ruch jest ważny dla ciała, umysłu, emocji i zdrowia oraz jak pozytywnie odbierać ruch i aktywność fizyczną. Będziemy to zrobić poprzez przywrócenie wewnętrznej potrzeby i radości ruchu, wzmocnienie jego pewności, zwiększenie odczuwania i świadomości ciała, oswojenie się z wysiłkiem i zmęczeniem oraz pokazanie jak włączyć ruch w życie codzienne i jak tworzyć indywidualne praktyki.


maj 2021

TenisPlus - start!

Początkiem maja rozpoczęliśmy pilotażowe zajęcia grupy TenisPlus. Zajęcia obejmują 8 cotygodniowych spotkań realizowanych w dwóch połączonych ze sobą częściach: najpierw 1,5 godz. zajęć na 2 równoległych korytach tenisowych pod okiem doświadczonego trenera, potem 1 godzina zajęć edukacyjno-towarzyskich.


Zajęcia nie mają sztywnego programu - ich celem jest próba wspólnego opracowania i przetestowania takich form aktywności ruchowej, intelektualnej i społecznej, które nie tylko mają walory pro-zdrowotne ale też sprawiają przyjemność i podnoszą jakość życia.


Podstawowym założeniem organizacyjnym funkcjonowania grupy jest stworzenie warunków dla rozwoju oddolnych, spontanicznych inicjatyw, a nie prowadzenie grupy przez trenera.

maj 2021


Ostatnie miesiące były dla nas bardzo pracowite. Przygotowaliśmy bowiem i złożyliśmy dwa wnioski w konkursach grantowych programu Erasmus+.

Pierwszy z nich zatytułowany "Harmonia ciała i umysłu w edukacji dorosłych" ma na celu podniesienie kompetencji naszej kadry. W jego ramach planujemy zaprosić do nas eksperta - włoską choreograf, reżyser spektakli muzycznych, coacha i edukatorkę dorosłych, która poprowadzi dla nas innowacyjne warsztaty. Ponad to dwoje członków organizacji weźmie udział w job-shadowing we Włoskiej organizacji L'Arca nel Bosco. Realizacja tego projektu pozwoli nam dobrze przygotować się do kolejnego projektu, który chcemy realizować ww współpracy z organizacjami ze Słowacji i Włoch. W ramach partnerstwa instytucji edukacji osób dorosłych przygotowaliśmy propozycję projektu "Body and mind harmony in long-life learning".

Mamy nadzieję, iż obie propozycje zostaną pozytywnie ocenione przez ekspertów i uzyskają dofinansowanie, a my dzięki temu będziemy mogli zaprosić Państwa na nowe rodzaje zajęć.

kwiecień 2021

“Jestem ciałem, oddycham, nie boję się ruchu, czuję ruch, akceptuję wysiłek, potrafię się zrelaksować, jestem odpowiedzialna/y za siebie…”.

W ramach programu "Ciało - Umysł" tworzymy kolejny podprogram - "Jestem ciałem".

Będą to zajęcia skierowane do osób w średnim i starszym wieku, które nie bardzo lubią klasyczne ćwiczenia fizyczne i sport i nie potrafią pozytywnie komunikować się ze swoim ciałem. I tu do specjalnie zaprojektowanej aktywności fizycznej dołączymy część teoretyczną i społeczną. Zajęcia rozpoczniemy najprawdopodobniej w czerwcu.

marzec 2021


W ramach programu "Ciało - Umysł" tworzymy podprogram "TenisPlus".

Będą to działania skierowane do osób w wieku 55+ łączące elementy aktywności fizycznej (na przykładzie tenisa ziemnego), umysłowej oraz społecznej. Wybraliśmy tenis ponieważ jest to sport łączący w szczególny sposób ciało, umysł i emocje, sport angażujący niemal wszystkie elementy układu ruchu, mający walory społeczne i towarzyskie a co najważniejsze można go uprawiać do późnej starości.

Ze względu na obostrzenia sanitarne zajęcia grupy TenisPlus rozpoczniemy, kiedy będzie to możliwe - najprawdopodobniej w maju.

styczeń 2021

W tym roku rozpoczynamy program edukacyjno-badawczy pod hasłem "Ciało - Umysł"

Będziemy się zajmować - z różnych perspektyw - wzajemnymi relacjami pomiędzy ciałem i umysłem oraz zastanawiać w jaki sposób te relacje harmonizować.

Będziemy rozważać - w teorii i praktyce - jak aktywności fizyczne i umysłowe wzajemnie wpływają na siebie, kiedy sobie pomagają a kiedy szkodzą i w jaki sposób można je harmonijnie łączyć.


grudzień 2020

Kolejny sukces Addendy! Z dumą informujemy, iż przedstawicielka naszej organizacji została laureatką konkursu "EDUinspirator 2020" w kategorii Edukacja dorosłych.

Konkurs ogłoszony w tym roku pod hasłem "Działam - Upowszechniam - Inspiruje", organizowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, która jednocześnie pełni rolę Agencji Narodowej Unijnego programu ErasmusPlus. Jego celem jest nagrodzenie osób, które aktywnie angażują się w realizację międzynarodowych projektów edukacyjnych o wysokiej jakości, wpływając tym samym na rozwój zarówno środowiska lokalnego, jak i własny.

Cieszymy się, iż nasza koleżanka otrzymała tak wyjątkową nagrodę i motywuje nas to tym bardziej do dalszych innowacyjnych działań.


październik 2020

Z radością informujemy, iż Addenda otrzymała nominację w kategorii Edukacja dorosłych do nagrody EDUinspiracje 2020 za realizację projektu pt. Follow the story - applied storytelling as a motivation and encouraging strategy in adult education.

Celem konkursu EDUinspiracje jest wyłonienie najbardziej wartościowych projektów, szczególnie w zakresie upowszechniania rezultatów, dzielenia się swoim doświadczeniem oraz sukcesem z innymi. Konkurs EDUinspiracje jest realizowany pod hasłem: "Działam Upowszechniam, Inspiruje". Więcej informacji o konkursie znajdą Państwo na stronie http://eduinspiracje.org.pl/.

Nominacji kandydatów do nagrody dokonali eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekty były oceniane według kryteriów, które zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej stanowią wytyczne w zakresie wyboru najlepszych praktyk. Ostatecznego wyboru laureatów dokona Kapituła konkursu. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas gali, na którą zaprosimy wszystkich nominowanych w konkursie.

październik 2020

Węgierska organizacja Art- and Socio-therapy Community-building Association zaprosiła nas do udziału w nowym projekcie "Supporting mental health during the pandemic with art and group therapy methods" (Wspieranie zdrowia psychicznego podczas pandemii z wykorzystaniem sztuki i metod terapii grupowej). Partnerami projektu są organizacje z Czech "Voicescope" i Słowacji "Civic association Spectaculum" - obie zajmujące się terapeutycznymi aspektami pracy z głosem i muzyką. W nowym projekcie będziemy poruszać ważny temat wsparcia zdrowia psychicznego osób dorosłych w czasie pandemii, w szczególności z wykorzystaniem technik on-line. Wniosek o dofinansowanie projektu został złożony do Funduszu Wyszehradzkiego.

wrzesień 2020

10.09.20 odbyło się spotkanie naszej przedstawicielki z Prezesem Klubu Sportowego Dragon- Tennis Team Pro, Panem Grzegorzem Koskiem dotyczące nawiązania współpracy z klubem w obszarze wspólnego organizowania zajęć i projektów sportowo-edukacyjnych dla dorosłych.

maj - czerwiec - lipiec 2020

Dostosowując skalę naszych działań do sytuacji w kraju zorganizowaliśmy 3 mini-seminaria:

1) Problemy aksjologiczne w edukacji dorosłych.
Moderator dr hab. Małgorzata Baranowska
2) Piękno nieokiełznane. Impresje o pięknie ujęte w nieco "storytelingowy" sposób.
Moderator dr hab. Henryk Czubała
3) Wokół cnoty - rozważania filozoficzne.
Moderator dr hab. Arkadiusz Żukiewicz


kwiecień 2020


Zakończyliśmy realizację projektu Sharing, Inspiring and Reframing: New Tools For Motivation In Adult Education. Celem projektu jest wymiana wiedzy, doświadczeń i pomysłów dotyczących strategii motywacyjnych w edukacji dorosłych. Podręcznik powstały w ramach projektu "Manual For A New Framework On Adult Motivation", można znaleźć (i pobrać) na stronie projektu https://adult-motivation.eu/?page_id=26


marzec 2020

Z powodu pandemii odwołane zostało spotkanie międzynarodowe w Vigo (Hiszpania) podsumowujące projekt Sharing, Inspiring and Reframing: New Tools For Motivation In Adult Education. Spotkanie to zostanie zorganizowane w trybie on-line w późniejszym terminie.

styczeń 2020


Przedstawicielka naszej organizacji została wybrana do reprezentowania beneficjentów sektora edukacji dorosłych w programie Erasmus+, na spotkaniu konsultacyjnym "Co-creating Erasmus+ and the European Solidarity Corps", dotyczącym przeszłej edycji programu rozpoczynające się w 2021 roku.

Spotkanie odbyło się w Brukseli w dniach 28-29 stycznia i zgromadziło ok. 650 interesariuszy programu Erasmus+ z całej Europy. W programie znalazły się sesje plenarne i 3 warsztaty tematyczne na których omawiano różne aspekty nowego Erasmusa. Był też koncert muzyki poważnej w wykonaniu niezwykłej "Orkiestry Erasmus+", złożonej z młodych uczestników programu.



Udział w spotkaniu, prócz zdobycia informacji o nowym programie, pozwolił na zorientowanie się gdzie w kontekście europejskim plasują się działania naszej organizacji i stosowane przez nas rozwiązania, jakie są współczesne europejskietrendy w metodyce organizowania międzynarodowych spotkań i konferencji, oraz na nawiązanie i odnowienie ciekawych kontaktów.



wrzesień 2019


W ramach obecnie realizowanego projektu "Sharing, Inspiring and Reframing: New Tools For Motivation In Adult Education" (Dzieląc się, Inspirując, Transformując: Nowe Narzędzia Motywacyjne w Edukacji Dorosłych), Fundacja Addenda miała przyjemność wystąpić w roli gospodarza trzeciego międzynarodowego spotkania, w którym uczestniczyli nasi zagraniczni partnerzy z Hiszpanii i Włoch, czyli Escola Oficial De Idiomas De Vigo (EOI - http://www.eoidevigo.org/), państwowa szkoła językowa dla dorosłych działająca w rejonie Galicji, oraz UNIEDA (Unione italiana di educazione degli adulti - https://www.unieda.it/), włoska organizacja non-profit zajmująca się organizacją zajęć edukacyjnych dla dorosłych w Rzymie.




Spotkanie odbyło się w historycznym sercu Krakowa, dzięki czemu nasi goście mieli okazję chłonąć unikalną atmosferę miasta, a także poznać architekturę normalnie niedostępnych dla turystów zabytkowych kamienic, w tym Pałacu Spiskiego i przepięknej Kamienicy pod Jagnięciem. Mieli także możliwość spędzić miłe chwile na kawie w legendarnym barze Vis a Vis, odwiedzanym przez artystów i znane krakowskie postacie.


Spotkanie poświęcone zostało dalszej prezentacji i omawianiu różnych modeli uczenia, w celu analizy potencjalnych problemów z motywacją wśród dorosłych i wspólnego wypracowania możliwych rozwiązań. Między innymi nasi goście mieli okazję wziąć udział w kursie szkoleniowym przedstawiających tzw. model uczenia przez doświadczenie (ang. Experiential Learning Model), a także zaznajomić się `z innowacyjnym wykorzystaniem metafor w edukacyjnych zajęciach dla dorosłych. W celu zapoznania się z koncepcją metafory w kontekście praktycznym, nasi partnerzy wzięli udział w dyskusji filozoficznej oraz lekcji historii, która miała miejsce w Zamku Królewskim na Wawelu w oparciu o słynny obraz Dosso Dossiego "Jowisz, Merkury i Cnota." Wizyta na Wawelu była również znakomitą okazją dla naszych gości by zaznajomić się z formą zajęć edukacyjnych organizowanych przez naszą organizację.


Ważną częścią spotkania było również omawianie spraw organizacyjnych oraz planowanie kolejnych działań w ramach dalszego wdrażania i udoskonalania naszego projektu , a także dyskusji na temat dotychczas poczynionych postępów i kształtu podręcznika, w którym przedstawione i poddane głębokiej analizie zostaną wszystkie testowane metody uczenia i materiały edukacyjne.


Pożegnalne chwile spędziliśmy na wspólnym tradycyjnym polskim obiedzie w pięknym wrześniowym słońcu, dzieląc się wrażeniami i ciesząc się nowo zawartymi przyjaźniami.

sierpien 2019


Jednym z ważnych zadań Addendy jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi. W dniach 19-24 sierpnia 2019 r. grupa edukatorów osób dorosłych z Niemiec przyjechała do Krakowa by na zajęciach organizowanych przez Fundację doskonalić swoje kompetencje w dziedzinie nauczania i prowadzenia zajęć dla uczniów w wieku 50+. Pracownicy i wolontariusze Volkshoschule Krempe e.V. podczas międzynarodowych warsztatów "Improvement, Development, Inspiration. Training for adult educators" dowiedzieli się jak zaprojektować i prowadzić efektywnie zajęcia dla uczniów w średnim i starszym wieku, w sposób wspierający ich proces uczenia się, wzmacniający ich funkcje poznawcze i motywujący ich do podejmowania dalszych wyzwań edukacyjnych. Podczas zajęć zaprezentowane zostały sposoby wykorzystania różnych zasobów kulturowych i historycznych w celu stworzenia atrakcyjnych i stymulujących zajęć dla dorosłych słuchaczy.




czerwiec 2019


Od 27 do 31 maja 2019r dwójka naszych edukatorów uczestniczyła w job shadowingu we Włoszech, zorganizowanym w ramach projektu "Ukryte Skarby - wykorzystanie lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego w edukacji dorosłych".

Organizacją goszczącą było Stowarzyszenie Home Movies - Narodowe Archiwum Filmów Rodzinnych (Home Movies L'Archivio Nazionale del Film di Famiglia) mające swoją siedzibę w Bolonii, którego misją jest zbieranie, archiwizowanie i twórcze wykorzystywanie filmów rodzinnych i innych prywatnych materiałów audiowizualnych.

Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością Stowarzyszenia oraz zbadanie jak amatorskie zapisy życia codziennego wpisują się w dziedzictwo kulturowe i jaki mają potencjał edukacyjny.

W czasie 5-cio dniowego pobytu uczestnicy job shadowingu towarzysząc pracownikom w ich codziennej pracy, prowadząc ciekawe obserwacje i inspirujące dyskusje, zdobywali nowe umiejętności i wiedzę, które zostaną wykorzystane do rozwinięcia działań edukacyjnych z tego obszaru w naszej organizacji . Bardzo ważnym aspektem wizyty było zaznajomienie się z nowymi metodami aktywizacji lokalnych społeczności wiejskich, które Stowarzyszenie Home Movies wykorzystuje w celu zbierania materiałów i promocji swoich działań. Nasi edukatorzy zobaczyli też jak bardzo historie, fragmenty życia "zwykłego człowieka" są ważne tak dla społeczności lokalnych, jak i dziedzictwa narodowego. Podczas pobytu w Bolonii rozmawiano też o różnych koncepcjach dotyczących prezentowania zbiorów tworzonych przez Archiwum, uświadamiając sobie jak ważna jest odpowiednia kategoryzacja materiałów w celu stworzenia przemyślanego planu ich późniejszego wykorzystywania i upowszechniania.


Ponadto uczestnicy job shadowingu zdobyli wiele cennych informacji na temat różnych, zgodnych z ich zainteresowaniami, projektów i organizacji, (jak np. archiwum dzienników działające na włoskiej prowincji, a także o grupa "Azzuro", która łączy sztukę performance'u ze storytelingiem) których znajomość będzie bardzo pomocna w rozwinięciu podobnych działań naszej organizacji.


Pracując w dwuosobowym zespole edukatorzy mogli na bieżąco dyskutować sposoby wykorzystania i rozwinięcia zdobytej wiedzy, a w szczególności przełożenia jej na działania edukacyjne i kulturalne w naszym regionie. Pod koniec wizyty omówione zostały perspektywy dalszej współpracy naszych organizacji (na którą włoscy gospodarze wyrazili wielką ochotę) i zarysowane plany wspólnego projektu.


maj 2019


Trzy organizacje: EOI z Vigo (Hiszpania), włoska UNIEDA oraz Fundacja Addenda spotkały się po raz drugi, by wymienić doświadczenia i kontynuować współpracę dotyczącą rozwoju edukacji dorosłych w ramach projektu "Sharing, Inspiring and Reframing: New Tools For Motivation In Adult Education" (Dzieląc się, Inspirując, Trasnformując: Nowe Narzędzia Motywacyjne w Edukacji Dorosłych).

Przywitanie uczestników miało miejsce w poniedziałek 6 maja. Po zwiedzeniu wspaniale położonej, tuż obok Forum Trajana i Angelicum, siedziby Uniwersytetu UPTER (Universita Popolare Upter) i zapoznaniu z działalnością uczelni oraz organizacji UNIEDA, organizatorzy zaprosili gości na kolację do restauracji w pobliżu Piazza Navona. Zajęcia ćwiczebne rozpoczęły się we wtorek rano kursem tańca poprowadzonym przez Simonettę Montecchi. Po warsztatach praktycznych odbywały się panele dyskusyjne, podczas których omawiano szczegółowo walory aktywizacji dorosłych, w tym wypadku dotyczące ruchu oraz sztuki panowania nad ciałem. Głównym tematem rzymskich warsztatów, łączącym wszystkie spotkania, była kwestia analizy strategii aktywizacji, form pobudzania motywacji w edukacji dorosłych. Zajęcia wtorkowe zakończyły się wieczorem o 19. Podobnie w pozostałe dni zajęcia rozpoczynały się rano i trwały do wieczora, przedzielone przerwami na posiłki i kawę.


W środę interesujące było między innymi spotkanie z Tito Schipa dotyczące "melodramy". Podczas kolejnych dni uczestnicy zwiedzali między innymi muzeum etruskie w Villa Gulia gdzie Pina Micheli prowadziła warsztaty na temat relacji łączącej przedmioty muzealne z wyobrażeniami i wiedzą o przeszłości. Podobnie interesujące były warsztaty autobiograficzne demonstrujące wpływ elementów autobiograficznych na motywację i zaangażowanie dorosłych oraz inne panelowe spotkania zorganizowane w środę i czwartek.


W piątek na zakończenie warsztatów poza bardzo ciekawym wykładem Andrei Ciantara dotyczącym autobiografii oraz storytellingu podsumowano tydzień wspólnych prac poszukując płaszczyzny dla dalszej współpracy i uzgadniając przyszłe zadania i cele. W sobotę 11 maja przedstawiciele Fundacji Addenda wrócili do Polski. Nad całością pobytu i organizacją warsztatów w Rzymie czuwał Andrea Ciantar, sprawnie kierując spotkaniami i opiekując się gośćmi. Należy dodać, że pobyt w Rzymie był bardzo dobrze zorganizowany, kursy były świetnie przygotowane, profesjonalne i interesujące. Uczestnicy spotkania maja jedynie nadzieję, iż uda im się jeszcze wrócić do pięknego Rzymu turystycznie by zwiedzić to wyjątkowe miasto, które ich oczarowało.


kwiecień 2019


W dniach od 31 marca do 5 kwietnia, przedstawicielka Fundacji brała udział w niezwykłych, międzynarodowych warsztatach dotyczących archetypu trickstera - "Now you see me now you don't". Warsztaty zostały zorganizowane przez "The School of Storytelling" działającą przy Emerson College w Wielkiej Brytanii, a głównym prowadzącym był znany brytyjski storyteller, założyciel Szkoły Ashley Ramsted.

Trickster to jeden z najważniejszych archetypów, obecny w każdej kulturze, przede wszystkim w mitologii i literaturze. Jego główną cechą jest brak poszanowania dla reguł, zwłaszcza społecznych, a mityczną rolą łamanie zasad i dbanie o ciągłość cyklu tworzenia i niszczenia. Warsztat dał okazję do nawiązania ciekawych kontaktów i był niezwykle inspirujący - kto wie może Fundacja zrobi podobny w Krakowie. Tricksterów ci u nas dostatek….



marzec 2019


Na przełomie stycznia i lutego 2019 roku odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie inicjujące projekt relalizowany w ramach programu Erasmus+ pod nazwą "Sharing, inspiring and reframing: new tools for motivation in adult education", w którym oprócz gospodarzy uczestniczyła również nasza Fundacja Addenda, a także włoska organizacja Unieda. Gospodarzami spotkania byli nauczyciele tamtejszej państwowej szkoły językowej dla dorosłych, Escola Oficial de Idiomas (E.O.I), będącej jednocześnie liderem projektu. Spotkanie trwało pięć dni i miało miejsce w portowym i deszczowym, acz niezmiernie uroczym, mieście galicyjskim Vigo, położonym w północno zachodniej części Hiszpanii, niedaleko końca świata.

Podczas wspólnego tygodnia w Vigo, odbywającego się głównie w siedzibie E.O.I, dyskutowaliśmy i pracowaliśmy nad planem realizacji projektu, jego harmonogranem, kolejnymi krokami i rezultatami jakie wspólnie chcielibyśmy osiągnąć, a także wymienialiśmy się wiedzą i pomysłami w celu stworzenia wspólnej wizji opartej na naszych indywidualnych doświadczeniach, urozmaiconej, a przez to ciekawszej, różnymi kulturami.

Jednocześnie byliśmy uczestnikami kilku ciekawych warsztatów o tematyce związanej z motywacją dorosłych w nauczaniu języków obcych oraz innowacyjnymi metodami nauczania przy użyciu, między innymi, elementów gry teatralnej, elektronicznych narzędzi (eTwinning) lub storytellingu (np. TPRS czyli Teaching Proficiency through Reading and Storytelling). Hiszpańscy gospodarze zaprosili nas także do obserwacji zajęć. Prowadziła je niesłychanie inspirująca nauczycielka o imieniu Beatriz, która swoją kreatywnością i oddaniem, rozbudzila w nas ogromną ochotę do nauki kolejnych języków!

Szalenie cenną oraz niewątpliwie przyjemną częścią naszego pobytu w Vigo było poznawanie mentalości Galicyjczyków, ich zwyczajów, kulinariów, poczucia humour, historii. Mimo, że Vigo oglądaliśmy głównie przez długie strugi deszczu, miasto nadal zachwyciło nas kwitnącymi kameliami (!), zielonymi wzgórzami oraz urokliwymi uliczkami. Odwiedziliśmy także lokalne muzeum sztuki współczesnej, które uświadomiło nam ogromne znaczenie rybołówstwa i przemysłu stoczniowego w rozwoju miasta.

Kolejne spotkanie i wymiana ciekawych praktyk w ramach projektu już niedługo, w maju, tam, dokąd podobno prowadzą wszystkie drogi… Niech będą one innowacyjne, inspirujące, a spotkanie tak owocne jak przepiękne i dorodne drzewa cytrynowe Galicji.

luty 2019


W dniu 23 lutego 2019r. odbyła się międzynarodowa konferencja "With stories through learning" , organizowana w ramach upowszechniania rezultatów projektu "Podążaj za opowieścią - stosowana sztuka opowieści jako strategia motywacyjna i aktywizująca w edukacji dorosłych - APSTELL".

Jej głównym celem było zaprezentowanie, w wymiarze teoretycznym i praktycznym, możliwości wykorzystania stosowanej sztuki opowieści w edukacji osób dorosłych, w szczególności pokazanie jej potencjału w działaniach motywacyjnych i aktywizujących.

Konferencja była adresowana do edukatorów, trenerów, działaczy kulturalnych i społecznych, storytellerów, oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających w obszarze edukacji dorosłych.


Podczas spotkania, w miłej i swobodnej atmosferze, uczestnicy mogli nie tylko zdobyć i przedyskutować z kolegami z innych krajów użyteczne informacje ale również doświadczyć na sobie mocy ćwiczeń storytellingowych, uczestnicząc w przykładowych zajęciach realizowanych w sali szkoleniowej i w trenie w jednym z Krakowskich muzeów, nawiązującym do specyfiki organizacji partnerskich projektu.



Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali materiały informacyjne i szkoleniowe oraz opracowany w ramach projektu podręcznik "Following the story". Czas konferencji był też okazją do wymiany doświadczeń między edukatorami osób dorosłych i nawiązania nowych kontaktów. W konferencji wzięło udział łącznie 41 osób z 7 krajów Europy i Kanady.


Dziękujemy wszystkim przybyłym za aktywny udział w konferencji, razem udało nam się stworzyć wyjątkowe doświadczenie edukacyjne.

luty 2019


10 lutego 2019 roku spotkaliśmy się w gościnnych progach Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Skale na spotkaniu pod hasłem "Niech opowieść nas prowadzi…" organizowanym w ramach upowszechniania rezultatów projektu "Podążaj za opowieścią - stosowana sztuka opowieści jako strategia motywacyjna i aktywizująca w edukacji dorosłych - APSTELL". Podczas spotkania, jego uczestnicy - lokalni działacze i edukatorzy osób dorosłych - mogli dowiedzieć się, w teorii i w praktyce, co to jest stosowana sztuka opowieści (storytelling) i jak ją wykorzystać w działaniach edukacyjnych i kulturalnych dla dorosłych. Opowiedzieliśmy także o naszym projekcie (jako o przykładzie dobrej praktyki) i jego rezultatach, w szczególności opracowanym podręczniku, oraz doradzaliśmy gdzie znaleźć dofinansowanie dla inicjatyw edukacyjnych, społecznych i kulturalnych. Dziękujemy za ten owocny czas i tak niespodziewaną frekwencję. Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrektora Centrum, Pana Grzegorza Kowalika i Redaktor Kroniki Miasta i Gminy Skała, Pani Marty Parzelka, za pomoc w organizacji spotkania.






listopad 2018

Zmrok, mżawka, późne popołudnie. To nie czas na śniadanie. Chyba, że do akcji wkracza grupa artystyczna "Cztery jaja i dwie kwoki", wtedy wszystko jest możliwe. Wernisaż grupy zatytułowany właśnie- "Śniadanie" odbył się w ArtZonie ośrodka kultury na osiedlu górali w nowej hucie. Artyści to dorośli w pełni świadomi swojej siły twórczej malarze. Dopisali obecnością i wysokim poziomem prac. Wieloznaczne interpretacje stworzyły atmosferę śniadania przy stole po wielkim wydarzeniu. Każdy miał coś ważnego do przekazania i udało się to znakomicie!



listopad 2018

W dniu 21 listopada 2018 roku przedstawicielka Fundacji wzięła udział (w charakterze prelegentki - eksperta w dziedzinie edukacji dorosłych) w III Forum Edukacji Dorosłych w Warszawie. Wydarzenie to organizowane jest przez Fundację Systemu Edukacji w Polsce adresowane jest do kadry edukacji dorosłych. Celem spotkania jest promowanie wysokiej jakości uczenia się dorosłych w Europie, poprzez organizację licznych wykładów, prezentacji, paneli dyskusyjnych i warsztatów, będących okazją do wymiany doświadczeń, a przez to do doskonalenia kompetencji zawodowych.




Foto: Krzysztof Kulczyk (www.kulczyk.com) by FRSE

Program konferencji - by pobrać kliknij tutaj!



listopad 2018


listopad 2018


W dniach 15-18 listopada 2018 gościliśmy 6-cio osobową grupę pracowników i wolontariuszy z Volkshoschule Krempe e.V., szkoły ludowej z miejscowości Krempe położonej w północnej części Niemiec, niedaleko Hamburga.

W trakcie wizyty nasi goście spotkali się z przedstawicielami Fundacji, poznawali główne obszary jej działania i uczyli się w jaki sposób pracujemy z dorosłymi słuchaczami. Mieli także okazję dowiedzieć się więcej o polskim systemie edukacji oraz wcielić się w rolę dorosłych słuchaczy i w praktyce zobaczyć jak można w innowacyjny sposób, wykorzystując zasoby lokalnego dziedzictwa kulturowego edukować osoby dorosłe w interesujący, a zarazem efektywny sposób.

Niemieccy goście mieli też okazje zwiedzić Stare Miasto i Kazimierz, wchłonąć choć trochę niezwykłą atmosferę Krakowa, który ich oczarował.

Mamy nadzieję, iż wizyta ta będzie początkiem owocnej i długotrwałej współpracy, pomiędzy naszymi organizacjami.


wrzesień 2018

W Korzkwi ruszyły kolejne warsztaty plastyczne!

Tym razem, wraz z doświadczonymi uczestnikami, zawiązaliśmy grupę artystyczną. Przez najbliższe tygodnie będziemy pracować nad jednym, wspólnym tematem: "Śniadanie".

Grupa, po inspirujących zajęciach wprowadzających, jest pełna pomysłów i gotowa do pracy. Będziemy dzielić się wrażeniami z kolejnych etapów, a na koniec zapraszamy na wernisaż!




wrzesień 2018

W dniach 7-10 września 2018 r. przedstawicielki naszej organizacji brały udział w kolejnym spotkaniu międzynarodowym w projekcie partnerskim "Podążaj za opowieścią - stosowana sztuka opowieści jako strategia motywacyjna i aktywizująca w edukacji dorosłych - APSTELL" ("Follow the story - applied storytelling as a motivation and encouraging strategy in adult education - APSTELL"). Tym razem spotkaliśmy się z partnerami na Słowacji w malowniczej miejscowości Strbske Pleso.

Szczegółowe informacje o przebiegu tej wizyty znaleźć można na stronie projektu: kliknij tutaj!

sierpień 2018

Z radością informujemy, iż nasza organizacja rozpoczyna realizację nowego projektu dofinansowanego z programu Erasmus+ "Sharing, inspiring and reframing: new tools for motivation in adult education".

Wraz z organizacją koordynującą z Hiszpanii oraz partnerami z Irlandii i Włoch będziemy w okresie od 1 października 2018r. do 30 kwietnia 2020 roku wypracowywać nowe techniki i narzędzia motywacyjne dla edukacji dorosłych. Dokonamy przeglądu doświadczeń instytucji partnerskich, będziemy dzielić się wynikami realizowanych działań lokalnych podczas spotkań partnerskich, zorganizujemy tematyczne wizyty studyjne i warsztaty oraz kurs uczenia się poprzez refleksje nad doświadczeniem (Experiential learning).

lipiec 2018

Od 18 do 27 lipca b.r. dwójka naszych edukatorów uczestniczyła w realizowanym na Słowacji job shadowingu, zorganizowanym w ramach projektu "Ukryte Skarby - wykorzystanie lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego w edukacji dorosłych". Głównym celem wyjazdu było rozpoznanie możliwości wykorzystania rzemiosła i sztuki ludowej w edukacji dorosłych.



W trakcie wizyty edukatorzy zapoznali się działalnością organizacji goszczącej, Stowarzyszenia Tradicne ludove umelecke remesla, ale również pomagali w organizacji oraz uczestniczyli w spotkaniu twórców i artystów ludowych w Strbskim Plesie.



Rozmowy z twórcami, organizatorami spotkania i wspierającymi je władzami lokalnymi, a także możliwość praktycznego wypróbowania niektórych rzemiosł zaowocowały nowymi pomysłami, które wykorzystamy do projektowania naszych zajęć.



lipiec 2018

W ramach działań pilotażowych w projekcie "Podążaj za opowieścią - stosowana sztuka opowieści jako strategia motywacyjna i aktywizująca w edukacji dorosłych - APSTELL" ("Follow the story - applied storytelling as a motivation and encouraging strategy in adult education - APSTELL") nasi edukatorzy wyruszyli w poszukiwaniu storytelleów działających w swoich środowiskach lokalnych. Podczas pobytu w Klimontowie zebrali wiele ciekawych obserwacji i materiał (w tym niezwykle ciekawe nagrania i zdjęcia), który będzie wykorzystany nie tylko w powstającym w projekcie podręczniku, ale przyszłych działaniach i projektach.



czerwiec 2018

23 czerwca odbyło się spotkanie podsumowujące prowadzone od kwietnia w Korzkwi warsztaty "Sztuka sakralna - praktyczne wprowadzenie na przykładzie kościoła w Korzkwi". Zajęcia te prowadziliśmy w ramach projektu "Podążaj za opowieścią - stosowana sztuka opowieści jako strategia motywacyjna i aktywizująca w edukacji dorosłych - APSTELL" ("Follow the story - applied storytelling as a motivation and encouraging strategy in adult education - APSTELL"). Na warsztatach uczestnicy uczyli się podstaw rysunku, malarstwa i ilustracji, ale także mieli okazję lepiej poznać wyjątkowy, siedemnastowieczny zabytek, jakim jest Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi oraz kontekst historyczno-artystyczny, w jakim powstawał.





Na kończącym cykl spotkaniu, plastycy prowadzący warsztaty, zaprezentowali i omówili z uczestnikami wszystkie powstałe w trakcie zajęć prace oraz rozdali pamiątkowe dyplomy.





W przemiłej atmosferze, przy pysznych ciastach upieczonych przez jedną z uczestniczek, Panią Joannę, przedyskutowaliśmy wspólnie wnioski ze zrealizowanych zajęć oraz nakreśliliśmy plany dalszych działań.





Honorowym gościem spotkania był ksiądz proboszcz Paweł Łukaszka, którego poczucie humoru i ogromna życzliwości sprawiły, iż mimo że był to czas pożegnania, dobry humor nas nie opuszczał.



Warsztaty zostały wysoko ocenione tak przez uczestników jak i prowadzących oraz organizatorów, planujemy więc ich kontynuację w nieco zmienionej, dostosowanej do potrzeb uczestników, formie oraz uruchomienie nowych propozycji zajęć edukacyjnych, w tym z udziałem miejscowych prelegentów.

Szczegółowe informacje na temat kontynuacji warsztatów plastycznych i nowych zajęć w Korzkwi powinny się pojawić na naszej stronie już pod koniec wakacji. Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych!


Na koniec pragniemy jeszcze raz najserdeczniej podziękować księdzu proboszczowi Pawłowi Łukaszce za nieocenioną pomoc w organizacji warsztatów, a także nieustające wsparcie i życzliwość.

Zdjęcia z warsztatów można zobaczyć na stronie projektu na Facebooku: kliknij tutaj!

maj 2018

Z radością informujemy, iż kolejny projekt Fundacji otrzymał dofinansowanie z programu Erasmus+, Akcja 1 - Mobilność kadry edukacji dorosłych. Projekt "Ukryte Skarby - wykorzystanie lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego w edukacji dorosłych." (Unearthing Gold - Using Local Cultural Heritage Resources in Adult Education) realizować będziemy w okresie od 01 czerwca 2018 do31 lipca 2019 roku.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie potencjału organizacji w obszarze projektowania i realizowania atrakcyjnych zajęć edukacyjnych dla osób dorosłych ze środowisk wiejskich. W celu rozszerzenie oferty naszych zajęć o nowe, innowacyjne elementy, dwa dwuosobowe zespoły naszych edukatorów wezmą udział w job-shadowing w organizacjach partnerskich na Słowacji i we Włoszech. Dzięki realizacji działań lokalnych - przygotowujących uczestników do wyjazdów, działań międzynarodowych - we współpracy z organizacjami partnerskimi oraz w oparciu o zebrane doświadczenia zagraniczne oba zespoły przygotują propozycje zajęć edukacyjnych dla dorosłych słuchaczy z obszarów wiejskich. W zajęciach tych pragniemy wykorzystać lokalne zasoby dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza te ukryte, niedostrzegalne i niedoceniane, jako przedmiot zajęć, jako narzędzie edukacyjne oraz jako element strategii motywacyjnych.

Dodatkowo realizacja projektu pozwoli nam na rozwijanie i intensyfikację współpracy międzynarodowej, zwłaszcza na polu innowacyjnych praktyk dotyczących wykorzystywania dziedzictwa narodowego i europejskiego w edukacji dorosłych, oraz poprawę metod pracy w samej organizacji.


kwiecień 2018

Rozpoczęliśmy prowadzenie wyjątkowych zajęć z rysunku, malarstwa i ilustracji "Sztuka sakralna - praktyczne wprowadzenie na przykładzie kościoła w Korzkwi". 28 kwietnia 2018r. na spotkaniu zapoznawczo-organizacyjnym przy wspaniałych, domowych wypiekach i pysznych słodkościach poznaliśmy się z uczestnikami warsztatów, przedstawiliśmy główne założenia kursu i omówiliśmy przebieg naszych spotkań. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z materiałami i narzędziami, które będą wykorzystywane na warsztatach oraz testowali je tworząc pierwsze prace. Pierwsze zajęcia warsztatowe odbędą się 12 maja 2018r. o godz. 18.00 w salce parafialnej kościoła w Korzkwi. Osoby zainteresowane dołączeniem do nas zapraszamy w charakterze wolnego słuchacza lub do zapisów na kolejną edycję zajęć (zajęcia rozpoczną się, gdy zbierze się kolejna grupa uczestników). Zapraszamy!

kwiecień 2018

Serdecznie zapraszamy osoby po 40tym roku życia z Korzkwi i okolic na wyjątkowe zajęcia z rysunku, malarstwa i ilustracji. W trakcie zajęć przeniesiemy się w czasie i poznamy historię sztuki w wymiarze praktycznym i teoretycznym. Zapisy przyjmujemy telefonicznie pod numerem 608 750 480 lub osobiście: w salce parafialnej kościoła w Korzkwi w piątek 6.04, wtorek 10.04, poniedziałek 16.04, środę 18.04, piątek 20.04, poniedziałek 23.04 i środę 25.04 o godz. 18.30.

Udział w zajęciach jest nieodpłatny, zapewniamy wszelkie potrzebne materiały.

Liczba miejsc jest ograniczona, można jednak uczestniczyć jako wolny słuchacz.



marzec 2018

Międzynarodowa współpraca nad nowym projektem z programu ErasmusPlus, rozpoczęta na seminarium kontaktowym w Dublinie, została uwieńczona złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu w ramach akcji KA2 (Partnerstwa Strategiczne) "Sharing, inspiring and reframing: new tools for motivation in adult education". Tym razem koordynatorem projektu jest hiszpańska organizacja Escola Oficial de Idiomas de Vigo, a partnerami (obok Addendy) organizacje z Irlandii i Włoch. Poprzez realizację projektu grupa partnerska pragnie wypracować narzędzia dla nauczycieli i edukatorów, pozwalające zwiększyć motywację dorosłych słuchaczy do podejmowania i utrzymywania aktywności edukacyjnej. Poprzez poznanie strategii motywacyjnych działających najlepiej w określonych warunkach i okolicznościach chcemy poprawiać umiejętność uczenia się a także pomagać kadrze edukacji dorosłych dbać o taką dynamikę procesu edukacyjnego, która uwzględniałaby w jeszcze większym stopniu wewnętrzne i zewnętrzne czynniki motywacyjne sprzyjające efektywniejszemu nauczaniu.



luty 2018

Złożyliśmy do Narodowej Agencji programu ErasmusPlus wniosek o dofinansowanie projektu w ramach akcji KA1 (Mobilność kadry edukacji dorosłych) "Ukryte Skarby - wykorzystanie lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego w edukacji dorosłych". Projekt dotyczy zwiększenia potencjału naszej organizacji w obszarze projektowania i organizowania ciekawych zajęć edukacyjnych dla mieszkańców obszarów wiejskich, wykorzystujących lokalne zasoby kulturowe i historyczne. O wynikach konkursu będziemy informować na naszej stronie.



listopad 2017

Przedstawicielka Fundacji wzięła udział (w charakterze prelegentki - eksperta w dziedzinie edukacji dorosłych) w II Forum Edukacji Dorosłych, które odbywało się w Warszawie, w dniu 21 listopada 2017r. Było to wydarzenie mające na celu promowanie wysokiej jakości uczenia się dorosłych w Europie, adresowane do kadry edukacji dorosłych. Liczne wykłady prezentacje, panele dyskusyjne, warsztaty, a także stoiska edukacyjne były okazją do wymiany doświadczeń, a przez to do doskonalenia kompetencji zawodowych.

 

Program konferencji – by pobrać kliknij tutaj!

 

październik 2017

Przedstawicielka Fundacji wzięła udział w seminarium kontaktowym "Outreach, Guidance & Motivation Strategies"organizowanym przez irlandzką Narodową Agencję programu Erasmus+, w Dublinie w dniach 17-19 października 2017r. Na seminarium zostały nawiązane cenne kontakty, które wykorzystamy do przyszłorocznych projektów.

 

W październiku odbyło się także pierwsze spotkanie międzynarodowe w projekcie "Follow the story - applied storytelling as a motivation and encouraging strategy in adult education – APSTELL” o którym więcej można dowiedzieć się na stronie projektu: APSTELL - aktualności

 

 

wrzesień 2017

Oficjalnie rozpoczęliśmy realizację projektu międzynarodowego: "Follow the story - applied storytelling as a motivation and encouraging strategy in adult education – APSTELL” dofinansowanego z program Erasmus+, Akcja 1 – Partnerstwa strategiczne. Szczegółowe informacje o projekcie znaleźć można na stronie projektu: APSTELL.

 

 

sierpień 2017

W sierpniu odbyło się II Letnie Spotkanie Fundacyjne, które poświęcone było podsumowaniu dotychczasowej naszej pracy oraz przedstawieniu planów na najbliższą przyszłość. Pod słonecznym niebem, przy przepysznych daniach przygotowanych przez przybyłych praca szła nam niezwykle efektywnie. Wspólne przygotowania do spotkania i rozmowy w kuluarach były także okazją do lepszego poznania się w coraz szerszym gronie "addendowym".

 

 

lipiec 2017

Z przyjemnością zawiadamiamy, iż nasz projekt "Follow the story - applied storytelling as a motivation and encouraging strategy in adult education – APSTELL”  z programu Erasmus+ otrzymał dofinansowanie.

 

 

czerwiec 2017

Uroczyste zakończenie zajęć w Krzyszkowicach odbędzie się w 10 czerwca, w Soboniowicach.

 

 

maj 2017

Pracujemy nad  uruchomieniem zajęć edukacyjnych w miejscowości Korzkiew. Szczegóły jak dogramy kwestie organizacyjne.

 

 

kwiecień 2017

Od 17 do 20 kwietnia gościliśmy czołową brytyjską storyteller-kę Nell Phoenix (http://www.nellphoenix.co.uk). W trakcie wizyty omawiane były  perspektywy  współpracy przy organizacji międzynarodowych warsztatów z zakresu Applied Storytelling (Stosowanej Sztuki Opowieści) oraz  przy innych projektach i przedsięwzięciach z tego zakresu.

 

 

marzec 2017

Złożyliśmy do Narodowej Agencji programu Erasmus Plus  wniosek o dofinansowanie międzynarodowego  projektu „Follow the story - applied storytelling  as a motivation and encouraging strategy  in adult education” dotyczącego wykorzystania  stosowanej sztuki opowieści w edukacji dorosłych  mieszkających na wsi.

 

 

luty 2017

Rozpoczynamy prowadzenie bezpłatnych zajęć dla mieszkańców miejscowości Soboniowice i Krzyszkowice.  Będą one obejmowały niekonwencjonalne zajęcia z języka angielskiego „Yes, we can”  oraz wykłady z zakresu języka i komunikacji oraz umysłu i pamięci. Zajęcia potrwają do czerwca.

 

listopad 2016

W listopadzie braliśmy udział w międzynarodowych warsztatach i konferencji dotyczącej Story telling, która odbyła się w Alden Blisen w Belgii. Podczas wyjazdu zastanawialiśmy się czym tak naprawdę jest opowiadanie historii i jak można je rozwijać i stosować w edukacji i rozwiązywaniu problemów społecznych. Warsztaty prowadzili Nell Phoenix (Wielka Brytania) i Guy Tilkin (Belgia).

 

październik 2016

Wraz z nowym rokiem akademickim udaliśmy się na szkolenie do Lanckorony pt. "Praktyczny angielski w projektach międzynarodowych. . Zajęcia dla naszego zespołu poprowadził Tim Zambra. Przez dwa dni omawialiśmy planowane projekty międzynarodowe - po angielsku oczywiście.

 

sierpień 2016

Mimo wakacyjnego czasu nasz zespół szkoli się. Tym razem odbyło się szkolenie dla działaczy: "Skuteczna komunikacja w zarządzaniu". Zajęcia porpowadziła dla nas dr Teresa Sławińska. Podczas jego trwania uczyła nas jak przedstawiać i negocjować swoje racje z poszanowaniem racji innych.